16. Yıl

Özel Web Tasarım

Web siteniz internetteki yüzünüz olduğundan dolayı tamaman özgün ve özel web tasarım olması gerek prestij gerekse web sitenizin kalitesi açısından önemli bir noktadır.
 
Farkınızı ortaya koymak, akılda kalmak için özel web tasarım projenizin olması size artı puan kazandırır. 
 
Bir web tasarımına kısa sürede sahip olmak kolaydır, tabi yalnızca kopyalama olmak şartı ile...
 
Piyasada bir çok hazır web şablonu bulunmaktadır. Veya bazı kurumlar size hızlıca kopyalama işler yapıp teslim edebilirler. Ancak bu durum sizin alehinize olmaktan başka bir işe yaramaz. 
 
Çünkü kullanıcıların olduğu gibi arama motorları da kopyalama işleri sevmez, barındırmaz.
Dolayısıyla dilediğiniz kitleye ulaşamadığınızdan o web sitesinden kazanç elde edemezsiniz...
 
Web projeniz; tasarımı, css ve html gibi yazılımsal kodlamaları ve içerik güncellemeleri ile tamamen size özel olmalıdır.
 
Bu sayede zamanla dilediğiniz hedefe ulaşabileceğiniz gibi ziyaretçilerinizi potansiyel müşteriniz haline getirme şansına da sahip olursunuz. 
 
Özel web tasarım hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilir, web projenizi Atamedya farkı ile hayata geçirebilirsiniz...
 

Web Yazılımı

Web yazılımı nedir?
 
Bir web sunucusu üzerinde çalışan, web sitesinin fonksiyonlarını oluşturan tüm kodlamalara web yazılımı diyoruz.
Web yazılımını kısaca iki başlık altında açıklayacak olursak;
 
1. User interface (Kullanıcı arayüzü)
 
Bu kısımda tarayıcı ile kullanıcının etkileşimini sağlayan unsurlar (butonlar, formlar, linkler, logo vb.) bulunur.
 
2. Yazılımsal kodlamalar
 
Bu kısımda ise kullanıcıların göremediği, arka planda web sitesinin fonksiyonlarının çalışmasını sağlayan kodlamalar bulunur.
 
Web yazılım projelerinde web sayfalarına çeşitli özellikler eklemek için kullanılan birçok yazılım dili vardır. 
Bunlardan en sık kullanılanları Html, Php, .Net, Asp, Java script vb. şeklinde sıralayabiliriz.
 
Bir web tasarımında görsellik çok  önemlidir ancak web sayfasının verim alabilmesi için sitenin web yazılımı, seo uyumluluğu ve içerik bilgilerinin yeterliliği çok daha önemlidir.
 
Arama motorlarında ilk sıralarda çıkabilmek için iyi bir altyapı ve  yazılım sisteminin yanında, içerik çalışmalarının da itina ile hazırlanması gerekir. 
 
Bu nedenle web sitesi yaptırırken çözüm ortağınızın bu konuda uzman, tecrübeli ve başarıya ulaşmış referansları olmasına dikkat etmelisiniz. 
 

Web Tasarımı ve Responsive

Web tasarım günümüzde kullanılan en yaygın pazarlama ağıdır. Bu nedenle doğru bir web sitesi ile potansiyel müşterilerinizi arttırabilir, daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.
 
Ancak doğru bir web tasarım sahibi olmak göründüğü kadar kolay değildir. Özellikle Google olmak üzere arama motorları kaliteli bir web sitesi için bir çok  kriter aramaktadır.
 
Zaman içerisinde değişen ve gelişen bu kriterlerden örnek verecek olursak son dönemde özellikle responsive (mobil uyumluluk) çalışması ön plandadır.
 
Responsive nedir?
 
Responsive mobil cihazlardaki tarayıcılara uyumlu web siteleridir.  Kullanımındaki amaç ise özellikle ziyaretçilerin mobil cihazlarında kullanım zorluğu yaşamamalarıdır.
 
Mobil site ziyaretleri dünyada %25 oranlarında artış göstermiştir. Bu durumun arama motorlarını da etkilemesiyle birlikte arama sonuçlarında ki sıralamalarda Responsive özellikli web siteleri öncelik kazanmaya başlamıştır.
 
Sizde web sitenizin mobil uyumluluk özelliğini test etmek için Google Mobil Uyumluluk Testini kullanabilirsiniz.

Web Tasarımı

Günümüzde her bireyin internette vakit geçirdiği ve çoğu ihtiyacını bu şekilde karşıladığını biliyoruz. Bu nedenle iş dünyasında tüm sektörlerin günümüzün olmazsa olmazı haline gelen internet sayfalarına sahip olması gerekir.

Hangi alanda faaliyet gösterirse göstersin, bir şirketin internet sitesi oluşturmaktaki amacı daha fazla ilgi ve müşteri çekebilmektir. Bunu başarabilmek için internet sayfasını oluşturma yani web tasarımı süreci büyük önem taşır.


Web tasarımının nasıl olması gerektiği hakkında kısaca bahsedecek olursak; Sayfanızın tarayıcılarla uyumlu olması ve Türkçe karakterleri tanıyacak kodlarla yazılması daha fazla kullanıcıya ulaşmanızı sağlar.

Web sitesinde karmaşıklık hem gözü yorar hem de bütünlük yakalamanızı engeller. Bu nedenle web tasarımında da son trend olan ‘sadelik’ kavramının web sitenizde bulunması size modern bir imaj sağlayacaktır.
 

Web tasarımı hem görsel estetik hem de içerik demek olduğu için sayfanızın oldukça kullanışlı olması gerekmektedir.

Bu gibi tüm inceliklerin uygulanacağı, tam anlamıyla verim alabileceğiniz web tasarımı için de işi mutlaka profesyoneller ellere bırakmanız gerekir.

 

Güzel Web Tasarımı

İnternet dünyasında yer alan her kurum veya kişi, kimliğini yansıtacak olan web sitesinin öncelikle güzel bir tasarıma sahip olmasını ister.
 
Dijital dünyanın oldukça verimli ve yaratıcı işlerinin sergilendiği bu dönemde, teknolojinin geliştiği her geçen gün web dünyasındaki yenilikler ve tasarım trendleri de değişkenlik gösteriyor.
 
 
Web sitesi tasarımı konusunda yeni trendlerin ortaya çıkması ile flat ve sade tasarım oldukça önem kazandı. 
 
Kullanıcılara sunulan farklı teknolojik cihazlar ile birlikte Google 'ın da kriterleri arasına giren responsive tasarımlar sektörü oldukça renklendirdi.
 
Unutmayalım ki ; işlevinin yanı sıra göze hitap eden tasarıma sahip bir web sitesi kullanıcılarda iyi izlenim bırakır, hem de kaliteli görüntüsü ile kendi standartlarını yansıtmış olur.
 
Görsel, doku, tür, navigasyon ve diğer ön plana çıkan özellikleri ile Atamedya imzası taşıyan en iyi web siteleri için örnekleri sizlere sunmak istedik. 
 
İlham veren ve kullanıcılara verimli bir deneyim sunan bu güzel web sitelerini aşağıdaki linkten keyifle inceleyebilirsiniz...

http://www.ata.com.tr/referanslar/web-tasarimi/

Web Tasarımında Son Trend

Bir web sitesinde alt yapının olduğu kadar tasarımın da önemi çok büyük. Hatta olaya teknik açıdan bakmayan bir çok insan için belki de tasarımın önemi daha büyük diyebiliriz. Sonuç olarak hayatımızın her yerinde görsellik diye bir kavram mevcut, bu nedenle tasarımı kötü, sıradan veya demode bir site yarattığı kötü izlenim dolayısıyla alt yapısı ne kadar sağlam olursa olsun kullanıcıların ilgisini çekmiyor. 

Son zamanların trendi "Flat Tasarım" dediğimiz sade, temiz, düz, kolay anlaşılır ve efektsiz ögelerden oluşan şık tasarımlar. Sade, düz gibi kavramlar kullanırken burada anlatılmaya çalıştığımız şey ruhsuz bir tasarım değil, tam aksine kullanıcıyı daha iyi etkileyebilen ve kaliteli bir tasarım şekli oluşturmaktır.

Flat Tasarımlarda ön planda olan özelliklerden özetle bahsedecek olursak;

1.Efekt kullanılmadan tasarım(sadelik)
 
Gölge, kabartma, derinlik gibi efektler kullanmadan; simgeler, resimler, şekiller net ve keskin olarak efektlerden yoksun olarak kullanılmalıdır. Bu da sayfaları gezenleri  yormaz ve verilecek mesajların daha kolay yerine ulaşmasını sağlar. 
 
 
2.Basit elementler

Butonlarda, simgelerde, tasarım ögelerinde çok basit arayüz ögeleri kullanılır. Dikdörtgen, daire ve kare gibi basit şekiller düz renklerle kullanılır.
 
Örneğin:
 
 
3.Tipografi
 
Flat tasarımların sadeliğine uygun metinlerle tasarım desteklenir. Mesaj basit, açık ve anlaşılır olarak düz metinlerle, keskin ve net fontlarla verilir.
 
Tipografik ögelerde kullanılan renk tonları tasarımın genel renk tonlarıyla uyumlu olmalıdır. Kabartılmış, efekt verilmiş veya gölgelendirilmiş tipografik ögeler Flat Design stilinde kullanılmaz. Düz renkler ve büyük boyutlar tercih edilir.
 
 
 
 
 
 
Bu konuda örnek olarak dünya devi Google'ın logo tasarımlarını inceleyebiliriz.
 
 
4.Renk
 
Flat Design ile yapılan tasarımlarda renk geçişleri olmadığı için klasik tasarımlara göre daha fazla renk kullanılarak yapılır. Genel olarak 6-8 renk kombinasyonu kullanarak tasarımlar yapılabilir.
Trend renkleri retro renkler, somon, turkuaz, yeşil ve mavinin tonlarını şeklinde sayabiliriz. Örnek olarak da aşağıdaki renk paleti baz alınabilir.
 
 
Ve özetle Flat Tasarım için sade şıklık dediğimiz ölçüyü bulabilmek çok önemli. Gereksiz tüm ayrıntıların yok edildiği abartısız görünüme ulaştığınızda istediğiniz Flat Design tarzını yakalamış olacaksınız.
 

Responsive web tasarımı

Responsive web tasarımı tüm tarayıcılara ve cihazlara uyumlu bir web tasarımı anlamına gelir. Günümüzde son derece kullanılan bu özelliğin temeli 5 yıl kadar önceye dayanıyor.

Son yıllarda akıllı mobil telefonları üst sınırlara yaklaşması ile son derece aranılan popüler bir özellik olmuştur. Responsive web tasarımı özelliği web sitesini tüm tarayıcılarda problemsiz çalıştırır. Responsive web tasarımında site içerisindeki yazı ve resim gibi dokümantasyonları ekran genişliğine göre yeniden şekillendirerek ekrana % 100 oturmasını sağlar. En çok desktop, mobil ve tablet olarak 3 değişik versiyonda uygulanır. Web tasarımı projesinin mobil cihazlarda gezintisi son derece zordur. Linkler son derece küçük olduğu için görünmeyebilir veya tıklanması hemen hemen imkansız bir hale dönüştürülebilir. Responsive tasarımlarda ise; bu son derece kolay bir şekil alır. Responsive tasarımlarda linkler genellikle liste şeklinde olup, ürünler daha basit gösterime sahiptir. İnternette gezinme istatistiklerinde ise; responsive in ne kadar önemli olduğu daha net görülüyor. Her 3 kullancıdan birisi mobil cihazlardan internete giriyor. Daha da önemlisi başta google olmak üzere tüm arama motorları responsive sitelere sıralamalarda öncelik tanıyacaktır. Web projeleriniz Atamedya ile güvenli ellerde...