16. Yıl

Domain ( alan adı )

İnternet dünyasında yer almanın ilk adımı domain sahibi olmaktan başlar. Temel adı domain olmakla birlikte ülkelerin temel uzantıları eklenerek oluşturulan domainlere aynı zamanda alan adı denir. Domain in seçimi çok önemlidir. Kurumunuzun bilinirliği doğrultusunda alınması gerekmektedir. Veya bir çok şirket markası ile tanındığı için marka adı ile başlanması en doğru seçimdir. En önemli kriterin domainin herhangibir takı içermemesidir. Artık günümüzde böyle bir ihtimalin neredeyse sıfıra yakın olması nedeni ile mümkün olan en kısa domain tercih edilmelidir.

Bu konuda herhalde en şanslı şirket biziz. Ülkemizin en güzel alan adı sahibiyiz. Olabildiğince kısa, okunması çok kolay, söylenmesi aynı keza son derece basit olan www.ata.com.tr alan adı tarafımızca tescil edilmiştir. Aynı zamanda tescilli markamız olan Atamedya kelimesinin com ve net uzantılı domainlerini tescil ettirdik. Burada amaç şirketimizi hem adı ile hem de markamız ile arayan internet kullanıcılarının tarafımıza ulaşabilme kolaylığını sağlamaktır. Buna ek olarak hizmetlerimizden faydalanmak isteyen ve bizi tanımayan müşteri portföyünün değerlendirilmesi amacı ile hizmet verdiğimiz konu başlıklarından oluşan domainleride tescil ettirmeyi unutmadık. Özellikle arama motorlarında ekstra avantaj sağlaması için tescil ettirilmesi gereken kelimelerdir. Sonuç olarak tescil ettirilmesi gereken domainler sırası ile marka adı, kurumun adı, hizmetlerinin veya ürünlerinin eklentisiz isimleridir. Hiçbir şey yapılmayacak olsa dahi bir başkasının almasını önlemek için alınması gereken domainler olduğuna inanıyoruz.

Domain nereden alınmalı sorusunun cevabı ''en ucuz yerden '' olmamalıdır. En önemli sorunun başlangıcını oluşturmaktadır. İşlem yaptığınız kurumun son derece güvenilir olmasına mutlaka dikkat edin. Bir olmaz demeyin çünkü bir çok kişi neler olabileceği konusunda en ufak bilgi sahibi değil. Mesela işlem yaptığınız kişi veya şirketin kapandığı düşünün! veya gerekli olduğu an ulaşılamadığını düşünün! aranızda bir sözleşme yapılmamış ise kullanım ücretinin son derece yüksek rakamlara ulaştığını düşünün! en önemlisi sahibi olduğunuz domain in başka birine satıldığını! Evet bunların tamamı gerçektir. Uzun yıllar sektörde karşılaştığımız çözümsüz sorunlardır. Ayrıca ülkemizden alınan alan adlarının Türk Ticaret Mahkemelerinde işlem gördüğünü unutmayınız.

Atamedya olarak sorumluluğunu aldığımız ve tüm işlemlerini gerçekleştirdiğimiz 6.000 in üzerinde domain yönetimi yapmaktayız. Tüm domain işlemlerini yurt dışı çözüm ortağımız ile gerçekleştiriyoruz.

Hosting

Bir internet kullanıcısının size ulaşması için alınması yapılması gereken ikinci işlemdir. Hosting sunucu adı verdiğimiz bir makinadan yapılır. Sunucu herkesin bildiği bilgisayarlardan farklı olarak 7 / 24 çalışmaya proğramlanmış bilgisayarlardır. Hosting kriterleri domain kriterleri kadar önemlidir. Tüm internet kullanıcılarının en çok önem verdiği kriterin hız olduğunu düşünürsek, sunucunun internete çıkış hızı son derece önemlidir. Aynı zamanda sunucu kalitesi hız faktörünü etkileyen ikinci önemli kriterdir. Bu iki kriter hosting fiyatlarının değişkenliğine sebeb olur. Yani pahalı hosting diye bir kavram yoktur. Maalesef internet ülkemizde son derece pahalıdır. Aynı şekilde sunucularında son derece pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak gelen maliyet ise teknik destek maliyetidir. Tam bilgili teknik bir personelin maliyeti de eklendiği zaman maliyetlerin ortalama nerelerde olunacağı tahmin edilebilir.

Atamedya olarak hosting kalitemizi işi bilenler dahil her kesin taktirindedir. En önemli kriterlerin başında belirttiğimiz hız Atamedya da tam 80 MBIT tir. Bu hız aynı zamanda sunucularımızda barındırdığımız web ve mail hizmetlerinin yurt dışındada son derece hızlı ulaşılmasına olanak vermektedir. Günümüzde ortalama hosting piyasası 10 MBIT olarak hizmet veriyor. Ayrıca sağlanan hız bir havuzdan sağlanmaktadır. Aynı şekilde sunucu kaliteside Atamedya' da en üst düzeydedir. Kendi sunucularımızı kullanmaya başladığımızdan beri IBM en büyük çözüm ortağımız olmuştur.Domain nereden alınmalı sorusunun cevabı ''en ucuz yerden '' olmamalıdır. En önemli sorunun başlangıcını oluşturmaktadır. İşlem yaptığınız kurumun son derece güvenilir olmasına mutlaka dikkat edin. Bir olmaz demeyin çünkü bir çok kişi neler olabileceği konusunda en ufak bilgi sahibi değil. Mesela işlem yaptığınız kişi veya şirketin kapandığı düşünün! veya gerekli olduğu an ulaşılamadığını düşünün! aranızda bir sözleşme yapılmamış ise kullanım ücretinin son derece yüksek rakamlara ulaştığını düşünün! en önemlisi sahibi olduğunuz domain in başka birine satıldığını! Evet bunların tamamı gerçektir. Uzun yıllar sektörde karşılaştığımız çözümsüz sorunlardır. Ayrıca ülkemizden alınan alan adlarının Türk Ticaret Mahkemelerinde işlem gördüğünü unutmayınız.