16. Yıl

Biz değil işi bilenler söylüyor, tek kelime ile mükemmel...

Öncelikle web yazılımı nedir? Sorusunu cevaplayalım. Bir web sunucusunun üzerinde çalışan yazılımların tamamına web yazılımı denir. Yazılımların tamamında web teknolojileri kullanılmasının temel nedeni tüm browserlarda problemsiz çalışmalarıdır. ( Browser=tarayıcı) Tüm browserlar derken internet explorer6, internet explorer7, internet explorer8, mozilla firefox, google crome, gibi dünyaca bilinen ve internet kullanıcıların %99 unu oluşturan browserlardır. Çok amaçlı bilgi sunumlarında, güncelleme noktasında, çok kullanıcılı projelerde kullanılan web yazılımları aklınıza gelen tüm bilgi akışını, raporlamaları, iletişimi neredeyse anlık zaman dilimine indirgemektedir. Web tabanlı programların networke uygulanması ile webde düşünülen tüm çözümler, aynı şekilde network içinde de çalıştırılabilir.
Tüm kurumsal web tasarımlarında ve tüm ürün ve hizmet bazlı projelerde kullanılan web yazılımı; Atamedya bünyesinde yazılmaktadır. Uzman kadromuzun yazdığı web projelerin tüm kodlarını kendileri yazmaktadır. Atamedya yazılım departmanımızın bu güne kadar yazmış olduğu sıradışı yazılımlarından birkaçını yazacak olursak;

Sunucu yönetimi konusunda ender yerli yazılımlardan birisidir. Sunucu üzerinde tam hâkimiyet sağlar. DNS tanımlamaları, dosya ve klasör açılımları, işletim sistemi üzerinde tekil kullanıcı oluşturma ve bu kullanıcıları sadece ilgili klasörler için yetkilendirme, kullanıcılara bağlı IIS web sitesi ve uygulama havuzu tanımlama, FTP kullanıcıları oluşturma ve e-mail hesap yönetimi gibi sunucu yönetim faaliyetlerini pratik ve hızlı bir şekilde organize eder.

Kredi kartı tabanlı bir ödeme sistemidir. Kullanıcılar birbirlerine para transferi yapabilirler. Ayrıca e-ticaret siteleri bu sistemi kullanarak kendi siteleri üzerinden kredi kartı ile ürün satışı gerçekleştirebilirler. Ek olarak tüm kredi kartlarına taksit imkânı sunar. Site entegrasyonu için API uygulamaları mevcuttur. Kredi kartı sahtekârlığına karşı içinde çok gelişmiş bir Risk Yönetimi Sistemi barındırır.

Dünyadaki en gelişmiş web tabanlı online fuar yazılımıdır. Fuar alanı ve standlar dinamik olup, yönetici panelinden yönetilebilmektedir. Bir web tarayıcısı üzerinden çalışır. Tüm ortam 3 Boyutlu olarak simüle edilmiştir. Ziyaretçi klavyesinin yön tuşlarını ve faresini kullanarak fuar alanı içinde gezebilir, standlara girip ürünleri inceleyebilir ve stand görevlileriyle anlık olarak iletişime geçebilir.

Ayrıca tüm 3 boyutlu fuar alanı, dinamik reklam panolarıyla donatılmıştır. Ek olarak keyif verici ve eğlenceli bir ortam olabilmesi için gerçeklik animasyonları (Asansörler, otomatik kapılar, merdivenler vb...) uygulanmıştır.

Web yazılımında en önemli konulardan biriside yazılımın sunucu tabanlı yazılmasıdır. Yani yazılımın ve sorgulamaların sunucudaki işlemciyi yormayacak şekilde yazılması gerekmektedir. Kullanılan portallardaki veya web tasarımı projelerindeki bir sorgunun geç gelmesi, hata vermesinin temel nedenlerinin başında bulunmaktadır. Kullanıcı tarafından görülmeyen bu hassasiyet son derece önemli olup, insanın sol kulağını sağ el ile başının üzerinden uzanıp göstermesine benzer. Her modül son derece kısa ve öz kod lar ile yazılmalıdır. Atamedya projelerinde her sorguda son derece hızlı sonuç alabilirsiniz. Bilir kişi tarafından incelendiği zaman ise son derece kısa ve öz kodlar ile yazılımlar oluşturduğumuzu kolay bir şekilde görülebilecektir.Web yazılımında en önemli konulardan biriside yazılımın sunucu tabanlı yazılmasıdır. Yani yazılımın ve sorgulamaların sunucudaki işlemciyi yormayacak şekilde yazılması gerekmektedir. Kullanılan portallardaki veya web tasarımı projelerindeki bir sorgunun geç gelmesi, hata vermesinin temel nedenlerinin başında bulunmaktadır. Kullanıcı tarafından görülmeyen bu hassasiyet son derece önemli olup, insanın sol kulağını sağ el ile başının üzerinden uzanıp göstermesine benzer. Her modül son derece kısa ve öz kod lar ile yazılmalıdır. Atamedya projelerinde her sorguda son derece hızlı sonuç alabilirsiniz. Bilir kişi tarafından incelendiği zaman ise son derece kısa ve öz kodlar ile yazılımlar oluşturduğumuzu kolay bir şekilde görülebilecektir.